Velkopáteční koncert s premiérovým Stabat Mater

Hudební soubor Collegium hortense v Teplicích naváže na tradici velkopátečních duchovních koncertů. Titulem, který pro tuto příležitost zvolil, je zbrusu nová kantáta Stabat Mater z pera mladého teplického autora Matouše Pavlise. Posluchači, kteří přijdou 30. března v 18h do kostela sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí, uslyší premiéru nové skladby pro sbor, sóla a smyčce přímo pod autorovým vedením.

 Matouš Pavlis se jako skladatel představil před dvěma lety, kdy jeho Cantata ad gaudium omnis diei zazněla na koncertě v oseckém klášterním kostele a posléze také v katedrále sv. Víta v Praze. Úspěch skladby podnítil jeho tvůrčí zápal natolik, že pro soubor Collegium hortense, kde působí jako sbormistr, začal psát pravidelně. Jeho posledním počinem se stalo moteto ve starém stylu s názvem Ora et labora, které připravil k příležitosti slavnostního znovuotevření Beuronské kaple v Teplicích.

Stabat Mater je projektem, který si klade za cíl navázat na starou tradici velkopátečních oratorií, která se po staletí prováděla ve významných chrámech a kostelech po celé Evropě. Uvádění různých sepolker a dalších skladeb s velikonoční tematikou představovalo významný příspěvek k oslavě nejdůležitějších křesťanských svátků. Collegium hortense se v tomto duchu rozhodlo pořádat pravidelně každý rok velkopáteční koncerty v Teplicích a pro první ročník této obnovené tradice soubor zvolil, jak už je mu vlastní, skladbu napsanou zvlášť k této příležitosti.

Její autor Matouš Pavlis popisuje, co ho přivedlo ke konkrétnímu námětu: „Myšlenka zkomponovat vlastní Stabat Mater ve mně vykrystalizovala poté, co jsem se jako sborista zúčastnil projektu, při kterém bylo uvedeno Stabat Mater Antonína Dvořáka. Působivá dojemnost sekvence Jacopona da Todi, podtržena Dvořákovou geniální hudbou mě oslovila natolik, že jsem se neubránil a pokusil se příběh o Panně Marii interpretovat vlastní hudební skladbou.“

Středověká sekvence vzbudila v období od renesance až po současnost zájem mnoha skladatelů. Jak text zpracoval současný teplický skladatel, si mohou posluchači poslechnout na Velký pátek v hlavním městském kostele. Kromě autora v roli dirigenta se na provedení budou podílet sólistky Lada Bečková a Veronika Machovcová, zpěváci Collegia hortense a smyčcové kvinteto, které všechny doprovodí. Duchovním slovem přispěje představený teplických salesiánů Jan Blaha.

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.